Badania dermatologiczne

Wykonujemy badania dermatologiczne w oparciu o COLIPA GUIDELINES Efficacy Evaluation of Cosmetic Products. Testy kontaktowe polegają na wykonaniu testów płatkowych, w których bibułę nasączoną badanym preparatem nakłada się na skórę pleców w okluzji. Kontakt z badanym preparatem trwa 48 godzin. Po ich upływie przeprowadzany jest odczyt.
Oferujemy:
  naskórkowe testy płatkowe otwarte, półotwarte, zamknięte, testy HRIPT (powtarzalne) - PATCH TEST;
  testy ROAT - testy otwarte kilkukrotnej aplikacji na skórę;
  testy fototoksyczności i fotoalergii - PHOTO PATCH TEST.

KONTAKT

Badania dermatologiczne

Badania mikrobiologiczne

Wytyczne do badań reguluje norma PN-EN ISO 17516: 2014-11 wprowadzająca nowe limity mikrobiologiczne dla produktów kosmetycznych. Określa ona dopuszczalną zawartość drobnoustrojów w produktach kosmetycznych.

W związku z tym, iż niektóre produkty kosmetyczne są bardziej lub mniej podatne na zanieczyszczenia mikrobiologiczne można podzielić je na 2 grupy:

  1. Produkty o  wysokiej podatności na zakażenia mikrobiologiczne :
  1. produkty o wysokiej zawartości wody np.: mleczka, toniki, balsamy;
  2. produkty stosowane w okolicach oczu;
  3. produkty dla dzieci;
  4. produkty naturalne.
  5. Produkty o niskim ryzyku mikrobiologicznym (przywołane w normie PN-EN ISO 29621:2011):
  6. produkty o pH ≤ 3,0 (np. peelingi);
  7. produkty o pH ≥ 10,0 (np. produkty do prostowania włosów);
  8. produkty, które zawierają ≥ 20 % alkoholu (np. perfumy, toniki);
  9. produkty o niskiej aktywności wody i wysokiej temperaturze procesu (np. szminki, balsamy do ust, prasowane pudry);
  10. produkty oparte na rozpuszczalnikach np. lakiery do paznokci;
  11. produkty utleniające np. farby do włosów.

Badanie wg norm ISO wykonujemy w oparciu o następujące normy metodyczne:
 PN-EN ISO 22717
 PN-EN ISO 22718
 PN-EN ISO 21150:2010
 PN-EN ISO 18416:2009
 PN-EN ISO 21149: 2009

 PN-EN ISO 16212: 2011

KONTAKT

Badania mikrobiologiczne

Badania aplikacyjne

Stanowią subiektywną ocenę ankietową wybranej grupy probantów, stosujących badany preparat kosmetyczny w warunkach domowych. Badania aplikacyjne poza rzeczywistą oceną własności kosmetyku pozwalają ocenić nie tylko niebezpieczeństwo jego stosowania, ale również inne działania niepożądane. W badaniach aplikacyjnych gwarantujemy:
  indywidualny dobór probantów;
  duże grupy probantów;
  nadzór lekarzy specjalistów z zakresu dermatologii, ginekologii, okulistyki, pediatrii, alergologii i innych.

KONTAKT

Badania aplikacyjne

Badania aparaturowe

Pozwalają potwierdzić bądź wykluczyć efekty po użyciu produktu. Możemy dzięki nim zbadać parametry skóry takie jak:
  nawilżenie;
  TEWL (przez naskórkową utratę wody) ;
  sebum (natłuszczenie) ;
  pH skóry;
  elastyczność;
  koloryt/przebarwienia;
  głębokość zmarszczek;
  wygładzenie skóry;
  ilość porów;
  stopień zaczerwienienia skóry;
  ilość, grubość i gęstość włosów;
  stopień cellulitu;
  ilość wydzielanego potu (grawimetrię) pozwalającą ocenić produkty antyperspiracyjne.
  potwierdzenia zgodności wyrobu z warunkami technicznymi, specyfikacjami jakościowymi,

KONTAKT

Badania aparaturowe

Badania filtrów UV

Ochrona przed promieniowaniem UVB wyznaczana jest poprzez pomiar współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor). SPF to tylko część UVB - energii ultrafioletowej pochodzącej od Słońca. Energia UVB powoduje zaczerwienienie i oparzenia słoneczne na skórze.

SPF bada się na 10-15 osobach. Następnie dokonuje się porównania czasu, jaki

zajmuje promieniom UVB spowodowanie zaczerwienienia skóry. W przypadku, gdy Jeśli zaczerwienienie pojawia się na niechronionej skórze po 10 minutach, to - SPF wynoszący 30 oznacza, że około 30 razy dłużej zajmie pojawienie się tych samych objawów na skórze. Równie istotna jest ochrona przed promieniami UVA. Co prawda, energia UVA nie powoduje tylu zaczerwienień ani oparzeń słonecznych, ale niszczy geny skóry, czego następstwem są mutacje, a w najgorszych przypadkach rak. Promieniowanie te  przyspiesza starzenie się skóry (zmarszczki, linie i „obwisła” skóra) może również

powodować przebarwienia. Promieniowanie UVA przenika do głębszych poziomów skóry. Jesteśmy na nie narażeni przez cały dzień nawet wtedy, gdy nie ma słońca.

Obecnie na rynku dostępne są filtry przeciwsłoneczne chroniące przed energią UVA. Opracowano również testy, których celem jest stworzenie „współczynnika ochrony” przed UVA. Niestety nie są one globalnie znormalizowane, tak jak SPF. W związku z tym, na świecie wykorzystuje się kilka metod:

ISO 24442 - metodę in-vivo rekomendowaną przez Cosmetics Europe, stosowaną w Azji oraz Europie. Jej wynikiem jest współczynnik PPD (Persistent Pigment Darkening).  ISO 24442 określa metodę In vivo oceny współczynnika ochrony UVA (UVAPF) miejscowych produktów przeciwsłonecznych. Stanowi podstawę oceny produktów z filtrem przeciwsłonecznym do ochrony ludzkiej skóry przed promieniowaniem UVA ze źródeł słonecznych lub innych źródeł światła.

  1. ISO 24443 - metodę in-vitro rekomendowaną przez Cosmetics Europe, standaryzowaną w Europie. Metoda ta nie wymaga badania ludzi. Ilość energii UVA przechodzącej przez warstwę ochrony przeciwsłonecznej mierzy się na plastikowej płytce i na tej podstawie ustala się współczynnik UVAPF.
  1. Metodę PA (Protection Grade of UVA) - stosowaną w kilku krajach Azji m.in. Japonii i w Korei Południowej. Jest ona w zasadzie kopią metody ISO 24442 z dodatkową klasyfikacją w zakresie 2-16 oraz powyżej 16 (PA++++). Nie pozwala rozróżnić produktów np. z PPD 20 i PPD 30 w związku z czym, będą one oznaczone tak samo.
  1. Metodę Broad Spectrum stosowaną w USA i Kanadzie (FDA)- najłatwiejszą do potwierdzenia, jednak nie obrazującą tego, w jakim zakresie jest chroniona nasza skóra przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UVA. Należy zwrócić uwagę, iż badania produktów przeciwsłonecznych na rynek USA i Kanady może wykonać jedynie laboratorium zatwierdzone przez FDA (Food and Drug Agency)

Za produkt idealny uważa się produkty, których ochrona SPF (UVB) oraz UVA jest taka sama lub przynajmniej zbliżona. Niezwykle istotne jest pamiętanie nie tylko o powtarzaniu aplikacji produktów przeciwsłonecznych, ale przede wszystkim o ich używaniu. W naszym laboratorium wykonujemy badania wg wszystkich wyżej opisanych norm. Pracujemy na corocznie kalibrowanych urządzeniach (posiadamy poświadczające ten fakt certyfikaty). Do badań używamy również certyfikowanych produktów kontrolnych wymaganych w wyżej wymienionych normach: Próbki kontrolne P2, P3, S1, S2, oraz HD6 plates do badań in-vitro.

W naszym laboratorium dysponujemy urządzeniami następujących firm:

  1. Labsphere UV 2000;
  2. Symulatorami SolarLight Model -16S-150-1.2, oraz Model 601 Multiport wraz z radiometrem PMA 2100 oraz sensorami PMA;
  3. Urządzeniem Suntest CPS+.

KONTAKT

Badania filtrów UV

Badania fizyko-chemiczne

Badania fizykochemiczne wykonuje się we wszystkich typach kosmetyków w celu ustalenia lub potwierdzenia właściwości produktu oraz w trakcie badania stabilności kosmetyków i kompatybilności masy produktu z opakowaniem. Obejmują one:
  badania stabilności;
  ocenę organoleptyczną (wyglądu, barwy, zapachu, konsystencji);
  oznaczenie pH;
  oznaczenie zawartości wody;
  badanie gęstości;
  badanie zawartości suchej pozostałości.

KONTAKT

Badania fizyko-chemiczne